رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی:

جهاددانشگاهی در برهه‌های مختلف وظیفه رفع مشکلات کشور را برعهده گرفته است

۱۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۰ کد : ۳۴۴۲۳ تاپ خبر عمومی
رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی گفت: جهاددانشگاهی که بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب مولود انقلاب است، از آغازین روزهای تشکیل و در برهه‌های مختلف وظیفه‌ رفع مشکلات جامعه را برعهده گرفته است.
جهاددانشگاهی در برهه‌های مختلف وظیفه رفع مشکلات کشور را برعهده گرفته است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، جعفر محسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان، روز پنجشنبه،  ۱۴ مردادماه، در جمع خبرنگاران به‌مناسبت فرارسیدن چهل و یکمین سالگرد تأسیس جهاددانشگاهی، گفت: جهاددانشگاهی که بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب مولود انقلاب است، از آغازین روزهای تشکیل و در برهه‌های مختلف وظیفه‌ی رفع مشکلات جامعه را برعهده گرفته است.

وی با بیان این‌که جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی غیردولتی است که در حوزه آموزش، پژوهش و فرهنگ فعالیت دارد، اظهار کرد: دانشگاه‌های پیش از انقلاب و حتی سال‌ها بعد از انقلاب، صرفاً دانشگاه‌های نسل اول بودند و لازم بود که شیوه جدیدی در دانشگاه‌ها پیاده شود، بر این اساس در ۱۶ مرداد سال ۵۹، جهاددانشگاهی با دستور امام راحل تأسیس شد.

محسنی، با تأکید بر این‌که ۴۱ سال از عمر جهاددانشگاهی می‌گذرد و می‌توان گفت که این مجموعه به بلوغ رسیده است، افزود: جهاددانشگاهی در راه دانشگاه‌های نسل سوم حرکت کرد تا بتواند دانش را به محصول و ثروت تبدیل کند.

وی با اشاره به نقش اثرگذار اقشار مختلف جامعه در هشت سال دفاع مقدس، بیان کرد: جهاددانشگاهی ۲۲ شهید دارد و جوانان بسیاری در کارگاه دانشکده فنی دانشگاه تبریز با مدیریت جهاددانشگاهی اقدام به تولید قطعات مورد نیاز خمپاره می‌کردند و این نقش همچنان در عرصه‌های مختلف ادامه دارد.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه پژوهش نیازمند سرمایه گذاری است، گفت: جهاددانشگاهی موظف است که از محل تولید علم، مجموعه خود را بگرداند و این وظیفه به عهده جهاددانشگاهی گذاشته شده است که از محل تولید علم مجموعه خود را مدیریت کند.

وی دولت‌ها را بهترین سرمایه گذار در بحث پژوهش‌های بنیادی برشمرد و افزود: شرکتهای دانش‌بنیان نیز می‌توانند با سرمایه گذاری، محصولی را تولید کنند که نیازهای جامعه را رفع کند و خوشبختانه اخیراً شرکت‌های دانش بنیان محصولات خود را به خوبی به فروش رساندند و جهاددانشگاهی نیز به‌عنوان یک نهاد پژوهشی فعال مطرح است که افراد توانمندی را جذب و حمایت می‌کند.

محسنی بیان کرد: نقش این نهاد انقلابی در توسعه پژوهش‌های کاربردی در کشور نیز بسیار است به‌طوریکه تاکنون ۷۵۰۰ مقاله مختلف به ثبت رسیده است و در آذربایجان‌شرقی نیز در کنار حوزه پژوهشی، در بخش های درمان، صنعت وعلوم انسانی نیز مطرح است.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، در ادامه، راه‌اندازی مرکز درمان ناباروری در راستای توزیع عدالت اجتماعی را از دستاوردهای مهم این نهاد انقلابی عنوان کرد و افزود: این مرکز به‌عنوان یکی از مراکز معتبر در استان برای رفاه حال عمده بیمارانی که جهت درمان از استان ما به سایر جاها مراجعه می‌کردند، ایجاد شد و در راستای تکمیل این مرکز به‌عنوان یکی از مراکز علمی ـ تخصصی، امکان تشخیص ژنتیک جنین قبل از انتقال را فراهم کردیم.

وی با بیان اینکه سالانه بیش از ۱۲۰ هزار نفر توسط مرکز درمان ناباروری و آزمایشگاه تشخیص طبی جهاد دانشگاهی پذیرش می‌شوند، اظهار کرد: از کشورهایی مانند آذربایجان و عراق نیز به مرکز درمان ناباروری مراجعه کننده داریم.

محسنی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب بر جوانان در بیانیه گام دوم انقلاب متذکر شد: جهاددانشگاهی ار حیث ورود افراد جوان یک مجموعه پویا است و ما افتخار می‌کنیم که جوانان بسیاری با ورود به این نهاد، کسب تجربه کرده اند و در راستای بیانیه گام دوم انقلاب نیز در جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی برگزاری نشست های تخصصی را با دانشجویان و اساتید دانشگاه در دستورکار قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به ارائه آموزش‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت از سوی مجموعه جهاددانشگاهی استان، اظهار کرد: بیش از ۲۵۰ عنوان دوره در حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت برگزار می‌کنیم و آموزش‌های بلندمدت نیز در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارائه شده و رشته‌هایی که در این مرکز ارائه می‌شود، غالباً در حوزه کسب و کارها بوده و بیشتر مهارت‌محور است تا دانشجو بعد از فارغ‌التحصیلی بتواند برای خود کسب و کاری راه‌اندازی کند.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی جعفر محسنی جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی


نظر شما :