در «هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(رینوتکس ۲۰۱۹)»

«زون تخصصی نوآوری و فناوری های انرژی» با مدیریت سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی برپا شد

۱۸ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۲۸ کد : ۱۲۸۶۱ پژوهشی تاپ خبر
«زون تخصصی نوآوری و فناوری های انرژی» که مدیریت زون بر عهده سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی بوده، در«هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(رینوتکس ۲۰۱۹)» در سالن پروین اعتصامی نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار شد.
«زون تخصصی نوآوری و فناوری های انرژی» با مدیریت سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی برپا شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی (رینوتکس2019) ۱۳ تا ۱۷ آبان ماه جاری در محل نمایشگاه بین المللی تبریز با حضور سه هزار و ۲۰۰ طرح، ایده و محصول فناورانه و دانش‌بنیان برگزار شد.

این نمایشگاه در ۱۸ زون (ناحیه) تخصصی برگزار شده است، زون سازمان جهاد دانشگاهی استان با عنوان زون (انرژی) نیز در این نمایشگاه پذیرای بسیاری از فناوران و جوانان مبتکری است که با نبوغ و استعداد خود توانسته‌اند دانش را با مواد و ابزارهای مختلف تلفیق داده و محصولی نو ارائه دهند.

بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از زون انرژی

 دکتر رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و دکتر محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان شرقی ضمن بازدید از هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور در زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های انرژی در جریان فعالیت های این زون قرار گرفت.   

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه این بازدید  از آمادگی این وزارتخانه برای حمایت از توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و با اشاره به حضور پرشور و پرتوان شرکت‌های دانش بنیان در این نمایشگاه، گفت: حضور قدرتمند شرکت‌های دانش‌‌بنیان در چنین نمایشگاه‌هایی، زمینه را برای میدان دادن به فعالیت جوانان صاحب ایده و فناوری، هموارتر می‌کند.

رحمانی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر تقویت اقتصاد ملی و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش ‌بنیان در این زمینه، گفت: وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد و توسعه واحدهای دانش‌بنیان حمایت می‌کنند.  

حضور 53 طرح فناورانه در زون انرژی

دکتر جعفر محسنی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی و مسئول زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های انرژی، با اشاره به حضور بیش از 53 طرح در زمینه‌ی انرژی در این دوره از نمایشگاه رینوتکس، گفت: هدف از برپایی این زون تخصصی در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری، تلاش برای تحقق شعار سال مبنی بر حمایت از تولید داخل و پاسخ مناسب به نیاز صنعت در فضای تحرک نیروی انسانی جوان، خلاق، پویا و دانش محور برای عبور از مشکلات است.

وی با بیان این‌که اندوخته‌ی فکری، بالاترین دارایی اقتصاد دانش بنیان است، گفت: نیروی انسانی جوان، خلاق، پویا و دانش محور اتکا به مواد داخلی، بزرگ‌ترین سرمایه‌ی کشور برای عبور از مشکلات است.

وی با اشاره به اهمیت وجود زون تخصصی انرژی در نمایشگاه رینوتکس، اظهار کرد: جهان بر محور علم و فناوری برپاست، قطعا هرچه بتوانیم به علم و دانش توجه کنیم نیازهای جامعه رفع خواهد شد.

دکتر محسنی با بیان این‌که حمایت و اهمیت دادن بیش از حد به علم و دانش و فناوری یکی از علل پیشرفت کشورهای توسعه یافته، است، افزود: برای دستیابی به پیشرفت و بالندگی، باید حمایت از فناوری و توجه به علم را بیش‌تر مورد توجه قرار دهیم.

وی ماهیت جهاد دانشگاهی را نهادی پژوهشی عنوان کرد و گفت: پژوهش و فناوری باید با حمایت چنین نهادهایی پیشرفت کند.خوشبختانه سازمان جهاد دانشگاهی استان در توسعه‌ی انرژی خورشیدی پیش رو بوده و در این راستا نیروگاه‌های مختلف را طراحی و تولید کرده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی استان ادامه داد: امید است خروجی این نمایشگاه نیز نسبت به دوره‌های گذشته مطلوب باشد.

وی با بیان این‌که حدود 1000 طرح نوآورانه و فناورانه در این دوره از نمایشگاه نسبت به دوره‌های قبلی افزایش یافته است، گفت: افزایش و رشد تعداد طرح‌ها نشانگر اهمیت و جایگاه واقعی نمایشگاه است، در این نمایشگاه فضای مناسبی برای تعامل مطلوب شرکت‌های دانش بنیان، سرمایه گذاران و شرکت‌های صنعتی ایجاد شده است.

حضور مرکز علمی کاربردی جهاددنشگاهی تبریز در نمایشگاه

رباب نوروزی، رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی جهاددانشگاهی تبریز گفت: این مرکز در راستای حمایت از طرح‌های فناورانه و محصولات و تولیدات مهارتی دانشجویان و جهت معرفی فعالیت‌های مهارتی و اشتغال محور این مرکز با حضور فعال گروه‌های مختلف مهارتی و فنی با 18 طرح در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی حضور یافته است.

وی اظهار کرد: مرکز علمی –کاربردی جهاددانشگاهی با ۲۰ سال سابقه فعالیت آموزشی فنی و مهارتی به عنوان یکی از اولین مراکز تاسیس شده دانشگاه جامع در استان ، در راستای تحقق اهداف دانشگاه نسل سوم و کارآفرین با توسعه رشته های فنی و مهارتی مرتبط با نیاز بازار کار ، و توانمند سازی دانشجویان و اساتید در جهت توسعه مهارتهای شغلی و حرفه ای همسو با افزایش دانش و نگرش دانشجویان و اساتید مرکز برای توسعه اشتغال و کارآفرینی فعالیت می‌کند

بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از زون انرژی

دکتر محمدباقر عالی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ضمن بازدید از هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور در زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های انرژی در جریان فعالیت های این زون قرار گرفت.

وی در این بازدید با اشاره به لزوم تبدیل کشور به اقتصاد دانش بنیان گفت تبدیل ایده به محصول و حمایت از هر اقدامی که بتواند کشور را خودکفا کند جزو سیاستهای راهبردی و اصولی وزارت صمت است.

دکتر عالی، گفت: برنامه محوری وزارت صنعت، معدن و تجارت، رونق ساخت داخل و هدف این برنامه، داخلیسازی ۱۰ میلیارد دلار از کالاها، تجهیزات و مواد وارداتی تا سال ۱۴۰۰ است.

بازدید نائب رئیس مجلس شورای اسلامی از زون انرژی

دکتر مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ضمن بازدید از هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور در زون تخصصی نوآوری و فناوری‌های انرژی در جریان فعالیت های این زون قرار گرفت.    

وی در این بازدید اظهار کرد: برای ایستادگی در مقابل تحریم‌ها و به نتیجه رساندن شعارهای اوایل انقلاب باید راه را عوض کرده و به جوانان بها دهیم، به غیر از این، راهکار دیگری وجود ندارد، با آن نگاه، تفکر و روش‌های گذشته نمی‌توان برای برون رفت از گرفتاری‌های کنونی کشور راهکار پیدا کرد.

پزشکیان در این بازدید پای صحبت های فناوران نشست و توضیحاتی را در خصوص حمایت های دولت از شرکت های دانش بنیان و ضرورت ورود جدی فناوران به بخش های تولید ارائه کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو همچنین با حضور در غرفه مرکز فناوری انرژی های تجدیدپذیر جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی در جریان فعالیت های این مرکز قرار گرفت.

راه اندازی فناوری هوشمندسازی کنترل موتورخانه

افشاری یکی از غرفه‌داران این زون با همکاری یکی از دوستانش با هدف معرفی سیستم «فناوری هوشمندسازی کنترل موتورخانه» از شهر تبریز در این زون  حضور یافته است.

وی در رابطه با طرح ارائه شده در هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری به ایسنا، گفت: این طرح در راستای هوشمندسازی کنترل موتورخانه طراحی شده است، در حال حاضر موتورخانه‌های مرسوم با کلید ترموستات کار می‌کنند و هیچ گونه دخالتی در راستای تنظیم دقیق دمای ساختمان به طور هوشمند ندارد.

افشاری ادامه داد: کنترل نکردن موتورخانه با دمای فضای باز و دمای محیط سربسته باعث اتلاف گرمای تولید می‌شود، به عنوان مثال افزایش دمای ساختمان مسکونی در طول روز به علت افزایش دمای فضای باز موجب کلافگی ساختمان گشته و باز شدن پنجره‌ها راهکاری است که در سطح شهر مرسوم است.

این پژوهشگر جوان با بیان این‌که سامانه هوشمند موتورخانه با اندازه گیری دمای فضای باز و دمای داخل ساختمان می‌تواند دمای مطلوبی را در داخل ساختمان یا فضای سربسته با کاهش اتلاف انرژی و هزینه سوخت مصرفی ایجاد کند، گفت: کاهش مصرف انرژی حداقل تا 40 درصد و حداکثر 50 درصد از مزیای سامانه هوشمند کنترل موتورخانه است.

افشاری با اشاره به تجاری سازی فناوری هوشمند سازی کنترل موتورخانه، اظهار کرد: تاکنون این سامانه در 10 استان از جمله، اصفهان و تهران مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: سیستم از راه دور به طور هوشمند قابل کنترل است و می‌توان دمای ساختمان را از طریق اینترنت و به صورت آنلاین تنظیم کرد.

وی با اشاره به قابلیت‌های خاص سامانه هوشمند موتورخانه، تشریح کرد: مستقل بودن سیستم از مساحت ساختمان یا فضای سربسته، پیک زدایی مصرف سوخت، قابلیت کنترل از راه دور براساس نرم افزارتحت وب، زمان کوتاه نصب و راه اندازی و بهینه سازی مضاعف مصرف سوخت در زمان‌های تعطیلی ساختمان‌های غیرمسکونی از مزایای این سیستم هوشمند است.

ارائه نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری با ورژن جدید

افسانه عسگریان، مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان جهاد دانشگاهی استان، نیز در این زون با هدف معرفی نوآوری در زمینه‌ی نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری، حضور یافته است.

وی با بیان این‌که نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری با ورژن جدید در این نمایشگاه عرضه شده است، گفت: نیروگاه‌های جدید با قابلیت خروجی ای سی طراحی شده‌ است.

عسگریان با بیان این‌که تولید این محصول قیمت بسیار پایینی نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی دارد، بیان کرد: این نیروگاه‌ها دارای فست شارژر و یک کیلو وات خروجی ای سی است،کیفیت نوع ایرانی این محصول بسیار مطلوب از سایر محصولات خارجی است.

مدیر مرکز خدمات تخصصی فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر سازمان جهاد دانشگاهی استان قابل حمل بودن این پکیچ‌ها را از مزایای اصلی طرح عنوان کرد و گفت: نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری در ورژن جدید در تمامی مناطق کشور و دور از دسترس شبکه برق و در مکان‌های حساس و صنعتی بدون ایجاد نوسانات الکتریکی و بدون ایجاد جرقه، قابل استفاده هستند.

وی با تاکید به این‌که تولید نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری مانع از خروج ارز از کشور شده است، افزود: کشورهای همجوار نیز خواهان نیروگاه‌های قابل حمل هستند،تولید این محصولات باعث ارز آوری برای کشور می‌شود.

  وی ادامه داد: نیروگاه‌های قابل حمل پکیچ‌های عشایری قابل رقابت با نمونه‌های کشورهای خارجی است.

«ارائه طرح هوشمندسازی انرژی و روشنایی شهری»

یاشار پارسی نیز یکی از نوآوران زون انرژی، بخش تخصصی فعالیت‌های دانش آموزی-انرژی و مدیریت شهری و دانش آموز هنرستان ماندگار صنعتی تبریز در رشته‌ی مکاترونیک است که با عنوان ایده‌ی روشنایی هوشمند شهری در این زون حضور دارد.

پارسی با بیان این‌که هوشمندسازی روشنایی شهری طرحی تلفیقی برای زیباسازی شهر و بهینه سازی مصرف انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: با اجرای این طرح از بیشتر هزینه‌های سنگین در زمینه‌ی انرژی شهری صرفه جویی می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که بیشترین میزان برق و انرِژی برای روشنایی شهر در شب و بامداد مصرف می‌شود، قطعا با پیاده سازی این طرح و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر، از مصرف هزینه‌های سنگین و آسیب‌های زیست محیطی جلوگیری می‌کند.

این نوآور با بیان این‌که طرح هوشمندسازی روشنایی شهر به عنوان اختراع ثبت شده ولی هنوز تجاری سازی نشده است، گفت: برای تجاری سازی این طرح و تبدیل آن به محصول نهایی، حمایت سرمایه گذاران نیاز است.

وی یادآورشد: نمونه‌ی مشابه این طرح هزینه‌های زیادی را در بردارد.

براساس این گزارش؛ هفتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی از 13 الی 17 آبان ماه در تبریز در محل نمایشگاه بین المللی به مدت 5 روز برگزار شد.

کلید واژه ها: جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی نمایشگاه ربع رشیدی


نظر شما :